Ślub w plenerze – to idealnie rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią sobie bliskość natury, którzy nie chcą zawierać ślubu w budynku kościoła, w Urzędzie Stanu Cywilnego lub w bydynku sali weselnej lub hotelu. Ślub w plenerze daje nierzadko możliwość wykonania piękniejszych i ciekawszych zdjęć niż te, które mogłyby zostać wykonane w trudnym (pod względem fotograficznym) kościele lub urzędzie, p. ze względu na oświetlenie lub charakter architektoniczny budynku. Jak zorganizować ślub plenerowy?
Najprościej zorganizować plenerowy ślub humanistyczny – na taką ceremonię przyjeżdża celebrans ślubny we wskazane wcześniej miejsce ceremonii.
Organizacja ślubu cywilnego w plenerze nie jest trudną rzeczą – po uiszczeniu dodatkowej opłaty w USC (obecnie jest to 1000 zł, oprócz kwoty opłaty skarbowej w wysokości 84,00 zł, która odpowiada kosztowi sporządzenia aktu małżeństwa, zg. z art. 85 Ustawy z dn. 28.11.2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego), urzędnik stawi się we wskazane miejsce. Miejsce ceremonii powinno spełniać określone kryteria właściwe dla ślubów cywilnych organizowanych na terytorium Polski. Warto dopytać, czy zawarcie małżeństwa możliwe jest również w tygodniu, o nietypowych godzinach lub w dni wolne od pracy.
Jeśli planujesz wymarzony ślub plenerowy kościelny (w kościele rzymskokatolickim), to napotkasz na swojej drodze kilka przeszkód, które choć nie są nie do pokonania, to nierzadko zniechęcają przyszłych małżonków do organizacji ślubu kościelnego w plenerze. Warto jednak spróbować przejść tę drogę, wybierając wcześniej odpowiednie miejsce plenerowego ślubu kościelnego, najlepiej w porozumieniu z najbliższą parafią, która tym miejscem zarządza, aby zorganizować wymarzony ślub plenerowy kościelny, który będzie wspaniałym wydarzeniem dla wszystkich uczestników ceremonii.
Ślub w plenerze – dlaczego warto?
Dlaczego warto zorganizować ślub w plenerze? Niezależnie od tego, czy to będzie ślub cywilny, ślub kościelny, ślub humanistyczny (lub ślub konkordatowy), wybór miejsca ceremonii jest bardzo, bardzo ważny. Bliskość natury, brak nieproszonych gości, brak ruchu samochodowego, piękne widoki – to wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Jeśli zależy Wam na pięknych zdjęciach ślubnych, to ślub w plenerze może owocować ciekawszymi kadrami.
Nierzadko przyszłe pary młode decydują się na ślub w plenerze w takiej lokalizacji, która jest w niedużej odległości od sali weselnej – np. w pobliskim lasku, do którego można dojść w 2-3 minuty. Brak konieczności przemieszczania się jest kluczowym argumentem za organizacją ślubu plenerowego.
Każdemu, kto chciałby sprawdzić, jak czuje się przed obiektywem aparatu, polecam sesję narzeczeńską. To również doskonała okazja, aby bliżej poznać Twojego fotografa ślubnego! :)
Jak zorganizować ślub plenerowy?
Jak zorganizować ślub cywilny w plenerze lub ślub kościelny, humanistyczny na dworze? Pierwszą rzeczą, na której należy się skupić, są kwestie formalno-prawne. Tych jest najwięcej przy ślubie kościelnym i cywilnym. Drugą kwestią, równie ważną, jest wybór odpowiedniego miejsca, które będzie eleganckie, wygodne dla Pary Młodej i wszystkich zaproszonych gości, z dobrym dojazdem, odpowiednie w pogodę i niepogodę. Ostatnią kwestią jest wybór odpowiedniej oprawy muzycznej, dekoracji, aby całość ułożyła się w spójną wizję wymarzonego ślubu plenerowego, którą sobie założyliście.
Potrzebujesz fotografa na ślub plenerowy? Sprawdź moją ofertę fotografii ślubnej.
Rodzaje ślubów plenerowych
Poniżej znajdziesz rodzaje ślubów plenerowych – zobacz, jakie masz możliwości organizacji ślubu w plenerze. Jeśli chcesz wziąć ślub, ale nie wiesz jeszcze, czy będzie to ślub kościelny, ślub cywilny lub ślub humanistyczny – przeczytaj niniejszą notkę, aby rozwiać wszystkie swoje wątpliwości.
Poniżej znajdziesz krótki opis ślubu cywilnego, kościelnego i humanistycznego, który organizowany (i zawierany) jest poza budynkami do tego przeznaczonymi. Zobacz, jakie są plusy i minusy każdego z rozwiązań.
Ślub cywilny w plenerze
Poznaj plusy i minusy związane z organizacją nietypowego wydarzenia, jakim jest ślub cywilny w plenerze!
Ślub cywilny w plenerze – plusy: | Ślub cywilny w plenerze – minusy: |
---|---|
– łatwy w organizacji – organizując ślub cywilny swobodnie wybierasz miejsce – mniejsze koszty niż w przypadku ślubu humanistycznego (wynagrodzenie celebransa jest często 2-3 krotnie wyższe, niż pracownika USC upoważnionego do udzielania ślubów) | – nie da się zarezerwować terminu ślubu z dłuższym wyprzedzeniem, niż 6 lub 12 m-cy – urzędnik nie jest dostępny w każdym terminie i o każdej godzinie (np. w dni wolne od pracy, w tygodniu, w niedziele i święta – dopytaj o szczegóły w Twoim USC) – miejsce ślubu cywilnego w plenerze powinno zostać odpowiednio przygotowane (zadaszenie, stół, godło – dopytaj o szczegóły w najbliższym USC) |
Ślub kościelny w plenerze
Jakie są plusy i minusy, ułatwienia i trudności związane z organizacją ślubu kościelnego w plenerze? Przeczytaj!
Ślub kościelny w plenerze – plusy: | Ślub kościelny w plenerze – minusy: |
---|---|
– atrakcyjna lokalizacja dla gości, to rzadko spotykane rozwiązanie, które z pewnością będzie przez wszystkich zapamiętane – bliskość natury, lasów, gór i rzek – w zależności od wybranej lokalizacji – naturalne oświetlenie i malownicze tło z pewnością przyczyni się do wyjątkowych zdjęć ślubnych | – ograniczona liczba miejsc, w których możliwe jest zorganizowanie ceremonii tego rodzaju – długa droga formalna, konieczność oczekiwania na zgodę biskupa – konieczność organizacji dodatkowych dekoracji, krzeseł, nagłośnienia lub zadaszeń dla gości w przypadku niepogody |
Ślub humanistyczny w plenerze
Planujesz ślub humanistyczny w plenerze? Marzy Ci się prywatna ceremonia na świeżym powietrzu? Przeczytaj z czym to się wiąże:
Ślub humanistyczny w plenerze – plusy: | Ślub humanistyczny w plenerze – minusy: |
---|---|
– łatwy w organizacji – całkowita dowolność w wyborze lokalizacji – zarówno w kraju, jak i za granicą – brak konieczności obecności celebransa – możecie złożyć przysięgę tylko we dwoje! | – konieczność zapewnienia we własnym zakresie dekoracji, oprawy muzycznej – wynagrodzenie celebransa humanistycznego jest często 2-3 droższe, niż urzędnika z USC – nie da się połączyć ceremonii humanistycznej ze ślubem kościelnym (ale da się ze ślubem cywilnym) |
Miejsca ceremonii plenerowej
Organizacja ślubu nie jest łatwym zdaniem! W przypadku ślubu cywilnego i ślubu humanistycznego mamy najmniej formalności. Udzielenie ślubu kościelnego w plenerze to nie przelewki – biskup miejsca może odmówić udzielenia ślubu w plenerze i wtedy ślub musi odbyć się w kościele lub kaplicy. Miejscowy ordynariusz może jednak wyrazić zgodę i wtedy ślub marzeń z Mszą Świętą pod przewodnictwem księdza katolickiego może odbyć się na dworze, w plenerze. Miejsca ceremonii plenerowej – te możemy wybierać dowolnie, jeśli chodzi o ślub humanistyczny. W przypadku ślubu cywilnego mamy pewne ograniczenia.
Jeśli ślub odbędzie się w miejscu, w którym organizowane będzie przyjęcie weselne – to znacznie ułatwi organizację całego wydarzenia i będzie komfortowe dla wszystkich zaproszonych gości.
Jeśli już zdecydowaliście się wziąć ślub i znacie już datę ślubu – nie pozostaje Wam nic innego, jak wybrać najlepszą lokalizację, w której organizowane są śluby cywilne, śluby kościelne lub śluby humanistyczne.
Sprawdź moje portfolio fotografii ślubnej. Zobacz, w jakich miejscach pary młode organizują śluby swoich marzeń.
Ślub plenerowy w domowym ogrodzie
Jeśli tylko posiadacie dom i ogród na tyle duży, że jest w stanie pomieścić gości na weselu lub przyjęciu – polecam organizację wydarzenia, jakim jest ślub plenerowy w domowym ogrodzie! Może być to ślub cywilny w plenerze lub ceremonia humanistyczna – prywatna. W dniu ślubu będziecie czuć się dobrze, nie będziecie ograniczeni wymogami sali weselnej, przepisami BHP lub innymi wytycznymi zewnętrznych podmiotów, od których po prostu nie będziecie zależni!
Ślub w plenerze to idealne rozwiązanie dla każdego, kto ceni sobie przyjęcia w stylu slow wedding, bliskość natury i domowy charakter przyjęcia. Jeśli młoda para nie jest w stanie zapewnić noclegów dla gości na terenie domu, może zdecydować się na wynajęcie pokoi w pobliskim hotelu. Młode pary często decydują się na takie rozwiązanie.
Organizację wesela we własnym ogrodzie możesz też zlecić częściowo podwykonawcom – firmie kateringowej, dekoratorom itd. Przerzucając część obowiązków (i odpowiedzialności) na inne osoby będziesz mieć pewność, że cała ceremonia będzie wyglądać pięknie i zjawiskowo.
Ślub plenerowy na terenie sali weselnej lub hotelu
Ślub w plenerze na terenie hotelu, pałacu, sali weselnej to najprostsze rozwiązanie! Nierzadko obiekty, które organizują wesela, mają przygotowane miejsca do organizacji ślubu plenerowego. Jeśli zdecydujecie się na ślub cywilny w plenerze w takiej lokalizacji, to najczęściej do podpisania aktu przygotowany jest odpowiedni stół, przy którym para młoda, urzędnik i świadkowie mogą złożyć odpowiednie podpisy.
Ślub plenerowy w górach
Jeśli zależy Ci, aby wziąć ślub w miejscu innym, niż wszyscy, możesz zdecydować się na ślub plenerowy w górach. Pięknie wyglądają zdjęcia ze ślubów plenerowych w nietypowych lokalizacjach. Ślub cywilny w plenerze (lub humanistyczny) będzie Wam najłatwiej zorganizować w takiej nietypowej lokalizacji.
Jeśli marzy się Wam ślub kościelny w górach – jesteście ograniczeni do miejsc, w których odbywają się śluby kościelne plenerowe. Kościół katolicki wskazuje w takich sytuacjach kapliczki, miejsca poświęcone, tereny przykościelne lub znajdujące się w obrębie terenu zakonu oraz miejsca, w których odbywają się śluby plenerowe kościelne – np. sanktuaria.
Ślub plenerowy nad morzem – ceremonia na plaży
Wybór lokalizacji nad morzem na ślub w plenerze wiąże się z niepewnością co do pogody. Taki ślub plenerowy może zostać przerwany (lub znacznie utrudniony) przez silny wiatr lub deszcz, a nawet burze. Nad morzem możemy mieć mniej formalny strój – pasuje on do lokalizacji, w której odbywa się ceremonia. Para Młoda bez butów na ciepłym piasku na plaży nie będzie dla nikogo zaskoczeniem! :)
Organizując ślub na plaży warto mieć w zanadrzu plan B, np. możliwość szybkiego przeniesienia się (w ostatniej chwili) do zamkniętego obiektu, np. sali weselnej, aby tam dokończyć całą ceremonię, która pierwotnie była zaplanowana na świeżym powietrzu.
Ślub w plenerze nad morzem będzie wyjątkowym wydarzeniem dla wszystkich par młodych i zaproszonych gości. Ceremonia zaślubin w plenerze rządzi się swoimi prawami – jest więcej planowania, mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje i może wystąpić konieczność decydowania w ostatniej chwili o ostatecznym miejscu, w którym ślub będzie miał miejsce. Warto jednak podjąć ten trud, aby zapewnić sobie piękne wspomnienia i niesamowite zdjęcia ślubne, przedstawiające Was i Waszych gości w nietypowej lokalizacji, jaką jest plaża, molo lub np. dach hotelu, z którego widać morze – takie miejsca możecie wybrać zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Ślub plenerowy za granicą
Ślub w plenerze za granicą? To możliwe! Taki ślub plenerowy najprościej zorganizować we współpracy z wedding plannerami wyspecjalizowanymi w organizowaniu ślubów i przyjęć poza granicami kraju. Ślub plenerowy we Włoszech, w Grecji, w Hiszpanii to często marzenie wielu par, które lubią podróże, kuchnię śródziemnomorską lub ciepły klimat.
Interesujesz się sesją ślubną za granicą? Zobacz, co przygotowałem dla Ciebie na ten temat.
Organizując ślub plenerowy za granicą, jeśli jest to ślub kościelny lub cywilny, musicie dopełnić szereg formalności – i tych urzędowych, koniecznych dla obu krajów (np. Polski i Włoch) i tych kościelnych, wynikających z obowiązków prawa kanonicznego i instrukcji biskupów lub diecezji – zarówno tej polskiej, z której pochodzicie lub na terenie której zamieszkujecie i planujecie ślub oraz tej zagranicznej, na terenie której planujecie organizację ślubu plenerowego.
Obejrzyj zdjęcia ślubne Magdy i Jana. Para Młoda zdecydowała się na ślub plenerowy w Hiszpanii, prawie nad brzegiem morza. Ich ceremonia cywilna i przyjęcie weselne odbywało się w tej samej lokalizacji.
Ile kosztuje ślub cywilny plenerowy? Koszty i formalności
Ile dokładnie kosztuje cywilny ślub plenerowy? Jakie są koszty i formalności związane z organizacją śluby cywilnego poza Urzędem Stanu Cywilnego? Oprócz standardowego kosztu 84,00 PLN związanego z wydaniem odpisu aktu małżeństwa, para młoda ponosi koszt w wysokości 1000 PLN związany z obecnością urzędnika poza USC.
Ślub cywilny w plenerze to także dodatkowe koszty związane z dekoracjami, nagłośnieniem, wynajęciem krzeseł itd. Warto pamiętać, że niektóre sale i hotele dysponują gotowymi miejscami (wraz z dekoracjami ślubnymi), w których mogą być łatwo organizowane śluby plenerowe.
Aby zorganizować ślub cywilny w plenerze, proszę udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, aby dopytać o szczegóły związane z dostępnymi terminami. W urzędzie ustalacie datę ślubu w plenerze, która najbardziej Wam odpowiada. Przy ustalaniu daty ślubu weźcie pod uwagę dni wolne, możliwość brania urlopów przez Waszych gości.
Do którego USC się udać? Koniecznie do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego dla Waszego miejsca zamieszkania – lub tego, który jest po prostu najbliżej. Każdy Urząd Stanu Cywilnego połączony jest z innymi – większość spraw załatwisz w każdym z USC na terenie całej Polski.
Obejrzyj zdjęcia Weroniki i Igora – zorganizowali tematyczny ślub plenerowy we Wrocławiu na zielonym terenie w pobliżu sali, w której organizowane było przyjęcie weselne.
Wiele cennych informacji dotyczących formalności związanych z organizacją ślubu cywilnego na terenie Polski znajdziecie na tej stronie: https://www.gov.pl/web/gov/wez-slub-cywilny
Ślub kościelny w plenerze – jak zorganizować ślub kościelny w plenerze?
Jak zorganizować wymarzony ślub kościelny w plenerze? Odwołajmy się do Kodeksu Prawa Kanonicznego, który rozwiewa wszystkie wątpliwości. Kanon 1118 §1 mówi, że małżeństwa należy zawierać w kościele parafialnym lub w innym kościele lub kaplicy wyznaczonej przez ordynariusza miejsca lub proboszcza, chyba że istnieje uzasadniona przyczyna do innej lokalizacji. To daje podstawę do zrozumienia, że małżeństwa zasadniczo powinny być zawierane w miejscach poświęconych.
Kanon 1118 §2 otwiera możliwość zawarcia małżeństwa w innym odpowiednim miejscu, jeśli takie zezwolenie udzieli ordynariusz miejsca. Jest to podstawa do rozważenia przypadków, w których małżeństwo mogłoby zostać zawarte poza kościołem, na przykład w plenerze, pod warunkiem uzyskania odpowiedniego zezwolenia.
Kanon 1118 §3 mówi, że małżeństwo między katolikiem a niekatolikiem bez przeszkód prawnych do małżeństwa może być zawarte w kościele, a za zezwoleniem ordynariusza miejsca, także w innym odpowiednim miejscu.
Podsumowując – aby zorganizować ślub kościelny w plenerze, potrzebujecie zgodę biskupa diecezjalnego, który może, ale nie musi wyrazić takiej zgody, po przeanalizowaniu Waszej prośby. Warto sprawdzić, czy diecezja, na której terenie planujesz ślub kościelny plenerowy, nie wydała dodatkowych wytycznych dotyczących organizacji ślubu plenerowego. Często również biskupi diecezjalni wydają dodatkowe instrukcje, którymi należy się kierować przy organizacji ślubu kościelnego na dworze.
Poszukujesz fotografa na ślub? Zapytaj o dostępność terminu!
Wybór miejsca na ślub kościelny w plenerze – kościół rzymsko-katolicki
Jakie mamy możliwości jeśli chodzi o wybór miejsca na ślub kościelny w plenerze? Kościół rzymsko-katolicki jasno określa w przepisach prawa kanonicznego (oraz w innych dokumentach, które mogą zostać wydane przez diecezję lub biskupa diecezjalnego), które miejsca są właściwe na organizację ślubu plenerowego.
- kapliczki plenerowe – niektóre parafie lub sanktuaria posiadają kapliczki plenerowe, które są już poświęcone i w których odbywają się Msze Święte
- ogrody przykościelne – niektóre kościoły posiadają ogrody, dziedzińce, które mogą być uznawane za część terenu sakralnego
- miejsca związane z parafią – tereny rekolekcyjne, posiadłości kościelne
- sanktuaria i miejsca pielgrzymkowe
- klasztory i ich otoczenie
Wybierając odpowiednie miejsce na ślub kościelny plenerowy, zacznijcie od konsultacji z księdzem lub proboszczem właściwym dla Waszego miejsca. On najlepiej wskaże Wam nie tylko możliwe opcje, ale także całą drogą proceduralną, którą musicie przejść, aby osiągnąć wymarzony cel, jakim jest ślub kościelny w plenerze.
Dekoracje na ślubie i weselu plenerowym
Niezależnie od tego, czy organizujesz ślub w plenerze cywilny, kościelny lub humanistyczny, nieodłącznym elementem związanym z przygotowaniami do takiego ślubu są dekoracje. Jak powinny wyglądać dekoracje na ślubie i weselu plenerowym? Ile one kosztują? Takie pytania zadają sobie pary młode, które decydują się na organizację ślubu plenerowego. Dekoracje ślubne – najlepiej skorzystać z porad (i usług) specjalisty, czyli dekoratora lub dekoratorki.
Jeśli planujecie ceremonię na świeżym powietrzu i posiadacie własny ogród – to dużo ułatwia! Możecie zorganizować taką uroczystość na własnym terenie – np. w domu lub w wynajętym namiocie. Do organizacji ślubu w plenerze na własnej działce lub we własnym ogrodzie zachęcam wszystkie pary, które lubią majsterkować i we własnym zakresie realizować część zadań związanych z organizacją wymarzonego przyjęcia.
Organizując ślub w plenerze i wesele w plenerze, warto pomyśleć o sesji zdjęciowej w tej samej lokalizacji. Sprawdź moją propozycję miejsc na wykonanie sesji – w kraju i za granicą. Przeczytaj także mój poradnik ślubny, w którym poruszam wiele kwestii związanych z organizacją ślubów, wesel i sesji plenerowych.
Oświetlenie na ślubie i weselu plenerowym
Jakie oświetlenie na ślubie plenerowym i weselu plenerowym sprawdza się najbardziej? Jeśli organizujesz ślub po południu lub wieczorem, zadbaj o klimatyczne oświetlenie, które nada Twojemu wydarzeniu wyjątkowego klimatu i charakteru. Według mnie, bardzo sprawdzają się małe, punktowe światełka, rozwieszone nad miejscem ślubu lub przyjęcia. Unikaj jaskrawych lub pulsujących, dyskotekowych kolorów. Często jednolite, ciepłe światła (np. żarowe) sprawdzają się najbardziej.
Zimne ognie nie tylko super wyglądają na zdjęciach, ale są także bardzo fajnym przerywnikiem przyjęcia. Świetnie animują i integrują gości. Każdej parze młodej polecam zakup zimnych ogni, które wzbogacą i i urozmaicą przebieg przyjęcia – nie tylko plenerowego!
Ślub plenerowy w miejscu wesela lub przyjęcia
Organizując w plenerze ślub proponuję, aby odbył się on albo w miejscu wesela lub przyjęcia, albo w niedużej odległości od tych obiektów. Dojeżdżanie na ślub plenerowy jest problematyczne – dla pary młodej, zaproszonych gości i podwykonawców (fotografa, kamerzysty itd.). Warto zorganizować wszystko w jednym miejscu, aby zapewnić sobie komfort i przyjemne przeżywanie tych wyjątkowych chwil.
Ślub w plenerze a pogoda – co zrobić w przypadku deszczu?
W plenerze ślub to dobry pomysł o tyle, o ile pogoda będzie nam sprzyjać. Co zrobić w przypadku deszczu lub burzy? Warto mieć plan B – np. zorganizowane wcześniej zadaszenia, parasole dla gości. Warto też zabezpieczyć się w taki sposób, aby na sali weselnej (lub w hotelu, restauracji) było miejsce, w którym będzie można zorganizować takie przyjęcie w krótkim czasie – np. decydując o tym w ostatniej chwili, jeśli pogoda ewidentnie nie będzie Wam sprzyjać.
Jak wybrać wymarzone miejsce na ślub plenerowy?
Jak wybrać to jedyne i wymarzone miejsce na ślub plenerowy? Organizując ślub w plenerze, wybierz taką lokalizację na uroczystość, która będzie odpowiadała Twoim przekonaniom, która będzie Ci bliska. Organizacja ślubu w plenerze to dobre rozwiązanie dla każdego, kto nie chce składać przysięgi w zamkniętych budynkach, które nierzadko są ciemne i nieładnie oświetlone.
Organizacja ślubu w plenerze często jest związana z realizowaniem w tym samym miejscu wesela lub przyjęcia. Warto zadać o to, aby cała uroczystość odbywała się w jednym miejscu. Panna młoda i pan młody mogą ubierać i przygotowywać się do ślubu w plenerze na terenie pobliskiego hotelu lub domu weselnego, w którym planowane jest przyjęcie.