Słodki stół na wesele – czy warto?

Słodki stół na wesele zyskuje obecnie coraz większą popularność. Słodkim stołem zainteresowane są nie tylko dzieci, ale wszyscy uczestnicy wesela, w każdym przedziale wiekowym. Wykonując zawód fotografa ślubnego, spotykam słodkie stoły zarówno na dużych weselach, jak i małych przyjęciach.

Słodki stół na wesele – najważniejsze informacje

Jakie są najważniejsze informacje dla każdej Młodej Pary, która planuje mieć na swoim weselu słodki stół? Przeczytaj 5 podpunktów, które zagwarantują, że po weselu na słodkim stole nie zostanie ani jedna czekoladka!

  • wybieraj słodkości, które najdłużej będą świeże
  • zadbaj o różnorodność smakową
  • przygotuj owoce, pralinki, czekoladki, torty, desery, ciasteczka, lemoniady – tak, aby każdy znalazł coś dla siebie
  • dla miłośników zdrowego jedzenia, owoców i warzyw, przygotuj dania z owoców (np. smoothie)
  • dopasuj ilość jedzenia do liczby gości tak, aby nic się nie zmarnowało!

Słodkie stoły na weselach w plenerze

Jeśli organizujesz wesele w plenerze, to zadbaj o to, aby słodkie stoły na weselach w plenerze były pod zadaszeniem, daszkiem lub w inny sposób zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi. Jeśli masz dostęp do jakiegoś pomieszczenia, skorzystaj z niego – to doskonały pomysł. Wybierając dania na słodki stół zadbaj o różnorodność kawałków ciasta, o to, aby słodki kącik był łatwo dostępny dla każdego gościa weselnego. Mini serniczki ze świeżymi owocami będą tym, co goście weselni z przyjemnością skonsumują!

Słodki bufet – ozdabia przyjęcie, jest nie tylko czymś dla podniebienia, ale także elementem dekoracji na weselu. Dekoracje są bardzo ważne – balony, serwetki, kolor sztućców – jeśli zależy nam na spójności kolorystycznej przyjęcia weselnego.

Przygotowanie słodkiego stołu we własnym zakresie

Czy możliwe jest przygotowanie słodkiego stołu we własnym zakresie, przez Parę Młodą? W mojej ocenie tak! Jeśli potraficie gotować (i piec), to przygotujcie słodkości odpowiednio wcześniej, aby nie zostawiać pieczenia na ostatni dzień przed ślubem.

Lepszym rozwiązaniem może jednak być zlecenie przygotowania słodkiego stołu profesjonalnej firmie, która zajmuje się wypiekami. Często sale weselne we własnym zakresie oferują przygotowanie pięknie wyposażonego stołu, na którym znajdą się babeczki, słodkości, desery, cake popsy, lizaki i inne słodycze, cukierki i praliny. Taki candy bar z pewnością będzie piękny i smaczny, a Wam odejdzie dodatkowy stres związany z przygotowaniem słodkości w różnych smakach, kolorach i kształtach.

Gdzie zamówić słodki stół na wesele?

Masz 2 możliwości jeśli chodzi o miejsca, z których możesz zamówić słodki stół na wesele.

  1. sala weselna – wiele sal weselnych oferuje możliwość zorganizowania słodkiego stołu
  2. zewnętrzne cukiernie lub piekarnie, które specjalizują się w dostarczaniu gotowych deserów i słodyczy na salę weselną, dysponując odpowiednim środkiem transportu (np. samochodem chłodnią)

Jeśli zdecydujesz się na przygotowanie słodkiego stołu we własnym zakresie, pamiętaj o zasadach BHP, o tym, aby nikt się nie zatruł, aby wszystko było w 100% świeże i odpowiednio schłodzone.

Co powinno znaleźć się na słodkim stole?

Co dokładnie powinno znaleźć się na słodkim stole? Wybór słodkości nie powinien wynikać wyłącznie z preferencji młodej pary. Zadbajcie o makaroniki, truskawki, eklerki, tartaletki, obecność żelków, ciast, muffiny, lody, owoce w czekoladzie – tak, aby każdy uczestnik wesela znalazł coś dla siebie. Wybierając pomiędzy słodkościami, które znajdą się na candy barze, kierujmy się i różnorodnością i preferencjami gości, jeśli je znamy.

Pamiętajmy, że płynna czekolada w formie tortu nie zawszy służy gościom – a dokładnie ich białym sukniom i koszulom :-)

Słodki stół zamiast tortu weselnego

Czy słodki stół może wystąpić zamiast tortu weselnego? Tradycja związana z tortem weselnym jest w Polsce dosyć silna. Jeśli rezygnujemy z typowego tortu, zadbajmy o to, aby nastąpił uroczysty „wjazd” np. babeczek lub innych słodkości dla gości. Warto przygotować np. race, które dodadzą efektów wizualnych temu etapowi wesela.

Taki słodki bufet może z łatwością zastąpić tort weselny. Według mnie, sam fakt uroczystego wjazdu słodkości na salę weselną jest ważniejszy niż to, czy ostatecznie będzie to tort, czy np. smaczne muffinki.

Dopasowanie słodkiego stołu do charakteru wesela

Planujesz wesele tematyczne? Zadbaj o dopasowanie słodkiego stołu do charakteru i stylu wesela. Jeśli organizujesz wesele w stylu glamour, niech elementy dekoracji, serwerki, patery, balony będą spójne kolorystyczne z wystrojem sali. Organizujesz wesele w stylu lat 20-tych ubiegłego wieku? Zamów potrawy charakterystyczne dla dawnej epoki, aby sprawić przyjemność wszystkim gościom.

Ile kosztuje słodki stół na wesele?

Ile kosztuje słodki stół na wesele? Aby taki weselny candy bar był na najwyższym poziomie, nie możemy kierować się oszczędnościami. Niezależnie od tego, czy będziemy piec ciasta we własnym zakresie, czy candy bar zostanie zapewniony przez zewnętrzny podmiot (np. salę weselną), musimy liczyć się z niemałymi kosztami właściwymi dla miejsca, w którym planujecie ślub i wesele. W dużym mieście słódki stół będzie droższy niż na prowincji.

Jeśli zgłosicie się do firmy, która zapewnia słodkie stoły na wesele, otrzymacie z pewnością indywidualną wycenę, która zależy od tego, ile deserów, słodyczy itd. znajdzie się na Waszym stole weselnym. „Realizujemy marzenia” – takie hasło często przyświeca tym, którzy zawodowo zajmują się organizowaniem słodkich stołów na wesele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *