Najlepsze zabawy weselne

Poniżej znajdziesz najlepsze zabawy weselne, które sprawdzą się zarówno na małym, jak i na dużym weselu. W wyborze zabaw weselnych ważne jest dopasowanie ich do Waszych gości weselnych. Oryginalne zabawy weselne spowodują, że wesele będzie udane. Najważniejsza jest osoba prowadząca zabawę – czyli dobry DJ, wodzirej lub zespół. Tylko takie osoby są w stanie odpowiednio wesele poprowadzić. Zadaniem panny młodej i pana młodego jest omówić z DJ-em lub zespołem plan na wesele, aby osoba prowadząca zabawę wiedziała, które zabawy weselne wprowadzić, a których zdecydowanie unikać.

Organizując ślub i wesele wybierajmy nowoczesnych DJ-ów, nowoczesne zespoły muzyczne, które znają nowe zabawy weselne. Nie zatrudniajmy „kapel”, które rozpoczynały swoją muzyczno-weselną przygodę 30 lat temu :-)

7 najważniejszych wskazówek dotyczących zaplanowania i wyboru zabaw weselnych

 1. Starajmy się nukać zabaw, w których uczestniczy tylko para młoda, a goście są obserwatorami.
 2. Wybierajcie takie zabawy, które są dynamiczne, angażujące, zabawne i ciekawe.
 3. Weźcie pod uwagę różnice językowe – wiele zabaw jest uniwersalnych i będzie odpowiednich dla wszystkich gości nie tylko z polski, ale również z zagranicy.
 4. Zadbajcie o zabawy z klasą, na poziomie.
 5. Pamiętajcie o przerwach, o tym, że goście chcą też porozmawiać ze sobą, spotkać się, spędzić czas, napić się kawy lub alkoholu. Zabawy weselne należy odpowiednio dawkować.
 6. Pamiętajcie o dzieciach i osobach najstarszych. Nie organizujecie wesela dla siebie, lecz dla gości. Zadbajcie o komfort wszystkich uczestników przyjęcia.
 7. Zadbajcie o bezpieczeństwo i gości i osób, które dla Was pracują tego dnia. Pracując jako fotograf ślubny byłem świadkiem sytuacji, w której DJ organizował pokaz połykania ognia. DJ był gaszony przez gości weselnych gaśnicą, interweniowała karetka, a DJ uległ poparzeniom. Zimne ognie, które planowane są np. przed północą dla gości, którzy nie stronią od alkoholu, również mogą okazać się niezbyt udanym pomysłem.

Zabawy weselne – pociąg i podróż dookoła świata

Pociąg i podróż dookoła świata to doskonały pomysł – pozwala integrować gości, nawet tych, których dzieli bariera językowa. Zabawa polega na tym, że odtwarzane są piosenki charakterystyczne dla poszczególnych krajów. Zabawy weselne, w których mogą uczestniczyć wszyscy uczestnicy wesela są najlepsze. Zabawa kończy się z końcem ostatniej piosenki. Cały set muzyczny może potrwać nawet 15-20 minut.

Prowadzącego pociąg weselny można przebrać np. za konduktora wręczając mu specjalną czapkę!

Jakie kraje i piosenki mogą się sprawdzić?

 • Polska – Jedzie pociąg z daleka
 • Grecja – Zorba
 • Francja – Kankan
 • Rosja – Kazatchok
 • Argentyna – Tango
 • Austria – Walc wiedeński
 • Czechy – Polka

Najlepsze zabawy weselne – gry plenerowe, strefa relaksu – wesele slow wedding

Planując zabawy weselne zadbajmy o to, aby goście mogli we własnym zakresie i dobrowolnie uczestniczyć w grach plenerowych. Dobrze zorganizowana strefa relaksu (np. z barem, który jest na dworze) i gry lub zabawy, które goście mają tam do dyspozycji (np. jenga, warcaby itp.) może okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli organizujemy wesele w stylu slow wedding.

Koło fortuny

Możecie wypożyczyć gotowe koło fortuny, które nie będzie takim kołem, jakie znamy z gry, ale będzie dla Was personalizowane. Przygotujcie zabawę w oparciu o to, co wiecie o Waszych gościach weselnych. Na każdym weselu to się sprawdzi – goście pary młodej docenią to, że zabawa jest personalizowana i to, że para młoda zaangażowała się w poznanie bliżej uczestników przyjęcia.

Zabawy i gry weselne dla dzieci

Nie zapominajmy o najmłodszych! Poniżej znajdziesz kilka propozycji zabaw i gier weselnych dla dzieci. Zabawy powinny być dopasowane do wieku uczestników. Miło jest dzieciom, jeśli na koniec zabawy panna młoda i pan młody (czyli para młoda) wręczą dzieciom podziękowania, podarunki, np. słodycze. Dzieci mogą się odwdzięczyć rysunkami przedstawiającymi parę młodą – wykonanymi z pomocą animatorki.

Kącik zabaw dla dzieci

Każdą pannę młodą i pana młodego zachęcam do tego, aby zorganizowali kącik zabaw dla dzieci. Wiele sal weselnych posiada miejsca wydzielone do zabawy, w których jest trochę ciszej i w których łatwo czuwać nad najmłodszymi pociechami.

Co dzieci mogą robić w kąciku zabaw?

 • malować lub rysować obraz przedstawiający młodą parę
 • śpiewać piosenki, bawić się w kółeczku
 • mogą kolorować

W kąciku zabaw możemy zapewnić gry planszowe, książki, bajki. Animator może z pomocą specjalnych farb malować twarze dzieci. Jeśli organizujemy tematyczne wesele, dzieci mogą się przebierać za różne postacie.

Animator dla dzieci, chusta klanza

Profesjonalny animator dla dzieci to według mnie strzał w dziesiątkę! Bardzo fajną zabawą dla dzieci jest chusta klanza. Pozwala na grę piłką na tej chuście, przebieganie pod nią itd. To duża, kolorowa chusta, która bardzo fajnie angażuje wszystkich uczestników zabawy weselnej.

Piłka parzy

„Piłka parzy” to zabawa polegająca na tym, że dzieci rzucają sobie piłkę, którą należy natychmiast przekazać dalej (ponieważ parzy :). To zabawa uwielbiana przez najmłodszych, w każdym wieku. Może zostać zorganizowana zarówno na sali weselnej, jak i w strefie zabaw lub na dworze. Piłka może zostać zastąpiona np. przez duży balonik.

Gorące (lub znikające) krzesła

Gorące krzesła (znikające krzesła) to zabawa zdecydowanie dla dorosłych uczestników przyjęcia. Warto ją wpisać na listę zabaw. Polega na tym, że kilkanaście osób tańczy w rytm muzyki. Siadają na krzesłach, gdy muzyka się zakończy. Po każdym fragmencie piosenki zabierane jest jedno krzesło. Za każdym raem odpada jedna osoba, która nie zdążyła zająć swojego miejsca.

Taniec do muzyki z innej epoki

Wybierzcie piosenką, której autorem jest Irena Santor, Zbigniew Wodecki lub Eugeniusz Bodo. Przenieśmy się wspólnie do innej epoki – integrując pokolenia. Taki taniec będzie miłym ukłonem w stronę najstarszych uczestników zabawy weselnej.

Mucha w skrzyni

Rzadko spotykaną zabawą, na szczęście, jest zabawa pt. „mucha w skrzyni”. Polega ona na tym, że uczestnicy oczepin (panowie) otrzymują kluczyki do skrzynki, w której jest mucha. Pan młody podchodzi do nich, aby mogli sprawdzić, którego kluczyk pasuje. Ten, który ma poprawny klucz, wygrywa. Zabawa jest nudna i zabawna tylko dla uczestników, pozostali goście nie widzą szczegółów zmagań i często są znudzeni ;-)

Świetlisty taniec – dobry pomysł na zakończenie oczepin

Do zorganizowanie tej zabawy weselnej potrzebne będą niewielkie, podłużne świeczki. Polecam zorganizować tę zabawę na koniec oczepin. W zabawie może wziąć udział para młoda oraz wszyscy zaproszeni goście. Świetlisty taniec polega na tym, że do spokojnej muzyki wygasza się światła i świeczki są przez chwilę jedynym źródłem światła. To doskonała okazja do wykonania romantycznych zdjęć ślubnych.

Praktycznie każda Para Młoda lubi tę zabawę.

Taniec z gwiazdami

Jeśli na weselu jest choć kilka osób, które znają się na tańcu, to możecie zorganizować taniec z gwiazdami! Zabawa polega na tym, że każda para uczestników losuje taniec towarzyski i następnie go wykonuje, a goście weselni (wszyscy lub wybrani) obserwują i głosują nad tym, która para wykonała taniec najlepiej.

Jakie tańce i gatunki muzyczne możecie brać pod uwagę w tej zabawie? Rock’n’roll, Salsa, Paso doble, Walc angielski lub wiedeński, Tango, Disco Polo, Fokstrot, Rumba, Samba, Cha-cha.

Konkursy weselne, które docenią goście weselni

Organizując wesele, wybierajmy akie konkursy weselne, które docenią goście weselni. Jeśli na Twoim weselu jest wiele osób związanych z muzyką, zaplanuj zabawę pt. „jaka to melodia?” Jeśli Twoi znajomi uwielbiają czytać książki, zorganizuj konkurs znajomości postaci literackich. Jeśli np. panna młoda pracuje w przedszkolu, dobrym pomysłem będzie zaproszenie na ślub grupy dzieci wraz z rodzicami, które będą bić brawo parze młodej wychodzącej z miejsca ceremonii.

Tykająca bomba

Tykająca bomba to zabawa polegająca na tym, że w zamkniętym pudełku jest np. schowany budzik z ustawionym czasem na 1-2 minuty od rozpoczęcia zabawy. Przegrywa ta osoba, której budzik zadzwoni w momencie, gdy ta będzie trzymać pudełko w swoich rękach. Są również takie pudełka, które możecie kupić online, które dosłownie wybuchają (np. confetti) w momencie, w którym upływa wcześniej ustalony czas.

Karaoke

Zabawa weselna, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Uniwersalna i zwykle zabawna podczas tego wyjątkowego dnia ślubu. Można np. zainicjować to, aby ktoś odśpiewał narodowy taniec. Zabawa może również mieć miejsce w grupach. Para Młoda lub goście weselni mogą głosować na osobę, która najlepiej odśpiewa piosenkę.

Zabawa w głuchy telefon, „podaj dalej”

W tej zabawie bierze udział para młoda i goście weselni. Zabawa w „podaj dalej” lub w „głuchy telefon” może wyglądać tak, że osoba prowadząca wesele szepcze parze młodej na ucho określone słowo lub zdania, a pan młody i pani młoda przekazują dalej to, co usłyszeli. Na koniec porównywane są słowa lub zdania. Wygrywa ta drużyna, która zachowała większą wierność oryginalnej wypowiedzi. Goście ustawiają się blisko siebie, aby mogli się dobrze słyszeć.

Zabawy na wesele, które angażują jak największą liczbę osób, są strzałem w dziesiątkę!

Koncert rockowej grupy

Zabawa polega na tym, że kilku uczestników wesela udaje rockową grupę i odtwarzana jest muzyka z playbacku. Zwykle taka zabawa cieszy wyłącznie uczestników i jest nudna dla pozostałych gości weselnych.

Zbieranie na wózek

Kolejnym przykładem zabawy, której należy według mnie unikać, jest zbieranie na wózek. Polega ona na tym, że aby podczas piosenki zatańczyć z panną młodą lub panem młodym, należy wrzucić pieniądze do koszyków przygotowanych wcześniej. Wygrywa osoba, która zbierze więcej pieniędzy. Istnieją kreatywne zabawy weselne, angażujące gości w taki sposób, że nie muszą płacić za zabawę. Wydaje mi się, że to jest bardziej na miejscu ;-)

Jaka to melodia? Para Młoda lub DJ prowadzi zabawę

Ciekawą zabawą weselną jest „jaka to melodia” Para Młoda lub DJ prowadzi zabawę, w której zwykle udział biorą 2 drużyny, składające się z kilkunastu osób. Odtwarzane są krótkie melodie. Wygrywa drużyna, której członkowie udzielą najwięcej poprawnych odpowiedzi. Jeśli ktoś udzieli odpowiedzi błędnej, głos oddawany jest do przeciwnej drużyny.

W tej zabawie para młoda siada na przygotowanych wcześniej krzesłach i obserwuje zmagania uczestników. Może także brać aktywny udział w zabawie prowadząc zmagania (jeśli DJ to odpowiednio zainicjuje i poprowadzi).

Odcinanie wstążek zamiast rzucania welonem

Wstążki zamiast rzucania welonem to doskonały pomysł. Odcinanie wstążek zastępuje rzut bukietem. Jest to bardzo fotogeniczna zabawa weselna, trwa dłużej, panna młoda odcina nożyczkami podczas muzyki wstążki. Ostatnia osoba, która zostaje, wygrywa zabawę weselną! Unikamy też w ten sposób zniszczenia bukietu panny młodej.

Test zgodności małżeńskiej dla panny młodej i pana młodego

Przykładem fajnej zabawy weselnej jest test zgodności małżeńskiej, który jest przeprowadzany i dla panny młodej i pana młodego. Osoba prowadząca zabawę może np. zapytać o to, kto lepiej prowadzi samochód, o datę pierwszej randki, o to, kto pierwszy zasypia, kto pierwszy wyciąga rękę na zgodę itd. Ważne, aby przykładowe pytania przekazać wcześniej, aby uniknąć nieporozumień i nieprzyjemnych lub drażliwych tematów. Osoba, która udzieli najwięcej poprawnych odpowiedzi wygrywa!

Wycieczka do ZOO

Podczas zabawy, jaką jest wycieczka do ZOO, uczestnicy dzielą się na 2 drużyny (po 7 osób) i otrzymują konkretne role i imiona. Podczas tej zabawy weselnej prowadzący wypowiada imię uczestnika, który musi wstać i okrążyć wszystkich członków swojej drużyny. Należy w tej zabawie dokładnie słuchać prowadzącego zabawę, aby wyprzedzić swojego imiennika z drużyny przeciwnej. Jest to zabawa uwielbiana przez wiele par młodych. Wasi goście, nawet ci, którzy będą biernymi obserwatorami, również prawdopodobnie ją docenią.

Zabawa weselna – kareta

Kareta to propozycja dla osób, które lubią się pośmiać! Zabawa weselna polega na tym, że 9 osób obejmuje konkretne role i wywoływani przez DJ-a wstają i okrążają swoje krzesło. Wygrywa ta drużyna, której uczestnicy najlepiej radzą sobie z wykonywaniem wyżej opisanych zadań i czynności.

Panna Młoda lub Pan młody śpiewają piosenkę dla wszystkich gości weselnych

Podczas tej zabawy Para Młoda (czyli Panna Młoda i Pan Młody) razem lub osobno śpiewają piosenkę lub piosenki dla wszystkich gości weselnych. Zwykle jest to zabawne i spotyka się z dużym entuzjazmem uczestników wesela.

Zabawa, która rozbawi każdego – odgłosy zwierząt

To dosyć osobliwa zabawa, polegająca na tym, że kilku uczestników wesela wydaje odgłosy zwierząt. Taka zabawa prawdopodobnie rozbawi każdego. Wygrywa ta osoba, która najbardziej wiernie będzie naśladować wskazane wcześniej zwierzęta.

Przechodzenie pod sznurkiem

Zabawa, podczas której ma miejsce przechodzenie pod sznurkiem (lub np. kijem od szczotki), który ustawiany jest coraz niżej. Podczas przechodzenia pod sznurkiem pary muszą trzymać ten sznurek (lub kij), a uczestnicy przechodzą w dowolny sposób (np. na czworaka) pod tym kijem. Ważne, aby każda para przeszła pod taką przeszkodą. Pary przechodzą w taki sposób, aby zrobić to szybko i nie dotknąć sznurka. Wygrywa osoba (lub para), która wytrwa jak najdłużej!

Jakie jeszcze inne zabawy weselne są czasem spotykane na weselach?

 • Balonik między nogami – jedna osoba trzyma balonik między nogami, a inna próbuje go przebić, np. wskakując na tę osobę
 • Picie piwa na czas, spożywanie jedzenia na czas (np. ciasta, warzyw) – napojem może być piwo, wódka, sok – nie polecam tej zabawy, jest dosyć nieestetyczna
 • Krasnoludek – gra, w której goście udają krasnoludka i naśladują prowadzącego zabawę. Zabawa z udziałem Pary Młodej, która zwykle prowadzi zabawę
 • Gra drużynowa – próba odbicia panny młodej lub pana młodego, np. z udziałem drewnianych łyżek
 • Chłopiec czy dziewczynka? – zabawy weselne, w której para młoda zgaduje płeć dziecka (lub dzieci) w taki sposób, że odwracają głowy w określone strony.

Organizując wesele, wybierajmy nowoczesne zabawy weselne – rzucanie do celu, bieganie przez tor przeszkód, jengę, chustę klanza itd. Zadbajmy o zabawy weselne z klasą i na poziomie.

Taniec i 2 kółeczka

Zabawa ta polega na tym, że w rytm muzyki panie kręcą się w jednym kółku, a panowie w drugim. Taniec jest przerywany, gdy muzyka ustaje – są także warianty zabawy „taniec i 2 kółeczka” polegające na tym, że nie przerywając tańca osoby dobierają się w losowe pary, aby razem tańczyć. To integrująca i zabawna zabawa, która sprawdzi się na większości wesel. Panie lub panowie odwracają się do osób, które są z tyłu nie wiedząc, na kogo trafią. Osoby tańczące zamieniają się między sobą za każdym razem, gdy muzyka ustaje.

Wykupywanie butów

Wybaczcie moją szczerość, ale to najbardziej żenująca zabawa weselna, jaką mam (na szczęście rzadko) okazję oglądać. Zabawa polega na tym, że zabierane są buty parze młodej, zwykle przed oczepinami. Pijani mężczyźni lub (rzadziej) pijane kobiety oczekują dodatkowej ilości alkoholu (np. w butelkach) za oddanie obuwia. Zabawa zwykle trwa długo, negocjacje się przeciągają, para młoda i goście weselni są tym zniesmaczeni. Nie polecam :-)

Zdobywanie fantów

Zdobywanie fantów to zabawa polegająca na tym, że prowadzący zabawę wymienia nazwę rzeczy, którą uczestnicy muszą przynieść (np. butelka wódki, kamień z dworu, but, kwiatek ;-). Wygrywa osoba, która pierwsza wykona polecenie przyniesienia rzeczy.

Jakie jeszcze zabawy weselne spotykam?

Olimpiada w slow motion

Uczestnicy zabawy wykonują czynności podobne do tych, które wykonują sportowcy podczas zmagań olimpijskich. Bieganie lub udawanie pływania (w slow motion, czyli w zwolnionym tempie) może być zabawne.

Kopciuszek

Zabawa (nawiązująca do bajki „Kopciuszek”) polegająca na tym, że mężczyźni próbują dopasować buty do stóp kobiet. W trakcie przechodzenia przez salę następują próby dopasowania obuwia do stóp. Jeśli to się uda, jest to sukces!

Zabawy z literami podczas oczepin

Zabawa z literami polega na tym, że uczestnicy mają na sobie literki alfabetu (zwykle i z przodu i na plecach) i układają się w słowa zadane przez prowadzącego zabawę. Zwykle taka zabawa weselna dotyczy 2 lub więcej drużyn. Wygrywa ta drużyna, która najszybciej (lub najskuteczniej) układa literki w słowa zadane przez prowadzącego zabawę.

Tańce integrujące gości – zorba i belgijka, polonez

Polecam na początek wesela wybierać takie tańce, które integrują gości – zorba, belgijka, polonez. Pozwólmy gościom poznać się! Polonez to świetna opcja dla osób, które chcą rozpocząć wesele z polskim akcentem. Belgijka to taniec, który znają prawie wszyscy – integruje pokolenia.

Tematyczne wesele

Doskonałym pomysłem jest wesele tematyczne! Goście lubią się przebierać. Zdjęcia ślubne zyskają dzięki nietypowej i charakterystycznej konwencji. Bliska jest Ci np. rewolucja przemysłowa? Zorganizuj wesele w stylu steampunk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *